Am revenit după o scurtă pauză de facultate și serviciu. Cum spuneam în articolul anterior, zilele grele abia au început. De curând abia am mai avut timp să mă ocup de mine. Urmează proiecte și colocvii la facultate, urmează puncte credit de plată, urmează o sesiune de foc. Celelalte au fost câteva focare în comparație cu asta. Ultimul an de facultate este un coșmar pentru orice student la Politehnică și probabil nu numai.
Să trecempesteamănuntele siropoase despre facultate, numai poveste de dragoste nu s-o numi și asta, și să lovim direct un punct foarte sensibil al Bucureștiului, devenit de acum vreo 2 ani și 13 zile Capitală Europeană, TRAFICULRUTIER! Lucrările la pasajul suprateran de la Grozavesti au fost sistate, fabrica de pâine a fost dinamitata încă din timpul verii (nu înțeleg de ce) și traficul în această zonă, GROZAVESTI, este infernal de la ora 10: 00 până la orele 20: 00 ale fiecărei zile. Nu este singura intersecție cu acest gen de problemă dar asta este mai aproape. Cel mairapidmijloc de transport rămâne metroul, bineînțeles în limitele lui (limitecare oricum nu se vor extinde prea curând ținând cont că în 19 ani s-a dat în folosință 1 km de cale). De aici puteți trage și concluziile, între orele menționate mai sus CIRCULAȚI cu orice altceva decât cu automobilul propriu.
Acum puțîn timp, am mai dat de o belea, Rusiane-a oprit robinetul cu „fericire” din cauza unui conflict pe care îl are cu Ucraina. Într-o conferință de presăPuțin, premierul Rusiei, afirma-se că ne oferă nouă tot gazul pe care îl oferă Ucrainei pe timp de 1 an să facem ce dorim cu el, inclusiv vânzare către ucrainieni. Am stat și m-am gândit un pic cam la ce gândea el atunci și mi-am format o idee: Rusia livrează Ucrainei gaz undela la 200 de euro metrul cub pe când României la peste 500 de euro. Aici numai Rusia are de câștigat: la gazul pe care-l livra la 200 de euro câștigă aprox. 300 de euro => o creștere economică destul de mare pentru Rusia. Mă gândesc ce aș fi făcut eu în acest caz dacă eram președinte al României: rămâneam solidar cu UE și ceilalți rămași fără gaz sau aș fi acționat să îmi fie mie și poporului bine și de restul mă doare-n…? Mă gândesc dacă totuși ăsta nu e un motiv suficient de bun să pornească un al treilea război mondial! Rușii probabil asta vor, mai ales că vor să-și creeze propriile căi de comunicație coordonați de sateliți producție proprie.
Acum mă întorc la obiceiul nostru strămoșesc (somnul iepuresc), mâine va fi o zi obișnuită, în care va trebui să mă trezesc la o oră matinală (cel mai greu lucru de până acum în cei 8 ani de când stau (singur) departe de familie).
Aștept părerile voastre pentru o trezire cât mai lejeră dimineața! Aș vrea dacă puteți să îmi și răspundeți la întrebarea legată de livrarea de gaze către România.
