”Moartea este doar un mare instrument al vieții. ” “Trebuie să ne ducem fiecare propria noastră viață, fără egoism și fără să-i socotim pe ceilalți numai ca niște mijloace, dar totodată fără să ne tăgăduim cu totul pe noi înșine, să ducem o viață de sine stătătoare și potrivită firii noastre, cu un echilibru rațional între îndatoririle față de alții și îndatoririle față de noi. ” “Orice interes arătat față de boală și moarte nu este decât altă expresie a interesului pentru viață. ”: -|