Se iau doi studenți la Politehnică de pe palier și se condimentează cu o sticlă de vin în jurul orelor 02: 00. În jurul orelor 04: 35 nemaiputând suporta căldura din cameră și sarcasmul celorlalți colegi ies pe hol cu ceea ce a mai rămas din vin și încep discuția despre rațional, irațional, sentimental, ființă umană, operede Schopenhauer și Kant. Dar nu cum vă imaginați voi așa în liniște. În gura mare cuexplicațiipe pereții holului, cu desene, cu diagrame.
Câteodată rămân uimit de ceea ce poate scoate băutura din om. Nu este exclus să se fi luat și niște substanțe etnobotanice la bord. Au pupilele destul de dilatate.
Bineînțeles că de-ndată ce am ieșit afară m-au cooptat la dezbaterea pe care o purtau. Însă ceea ce nu știau este faptul că eu nu am auzit de ăștia doi decât la cursul de Psihologie care era opțional prin anul 1 de facultate.
Băutura și etnobotanicele nasc monștrii intelectuali