CIUPANEZULArhivă personală, opinii și povești românești puse la punct pentru citire curată.
Mod citire

Nici boii nu trag

Boii La omul sarac, nici boii nu trag. Mare proverb romanesc cu mare putere de aplicabilitate în cazul meu de astazi. Cum ziceam în articolul anterior, am fost ciordit, praduit, executat miseleste, sau cum altcumva vreti voi să-i spuneti. De dimineata, după ce am scris articolul, pe la ora 11: 21, am plecat catre sediile Cosmote să rezolv problema cu cartela, ca la ei, culmea culmilor, n-ai cartela dar ai abonament …. Mă duc la Carrefour Orhideea, ca era aproape … și … minune, nu ne merg programele. Buuun, mai departe colind pe jos până în Crangasi, ZABRELE puse, nu se lucreaza Duminica. Bun, hai în Unirii, ca e imposibil, caldura, mergi la metrou, bandajez telefonul care îl mai am și cobor la metrou. Mă mai gandesc și îl tin în mana. Sunt doar, Stan Patitul.

Ajung la Unirii, intru în Germanos, ne pare rau, nu ne merge programul, dar va sfatuiesc să mergeti în Calea Rahovei. Nu mersi, nu esti mama să-mi dai sfaturi și plec. Incarc 20 de euro pe cartela de Vodafone și sun la relatii cu clientii COSMOTE, stau în asteptare o gramada și raspunde una pe care îmi descarc toti nervii, n-avea nici o vina și o rog frumos să mă ierte, îmi dicteaza centrele deschise cu programe care merg!

Merg catre Plaza, pe drum stupoare, mă ia cu lesin, cu chestii, da-i și suna amici, prieteni, nush ce … toti îmi respingeau, zic să sun din astia de nu i-am mai cautat de 1000 de ani. Raspunde exact cine mă asteptam mai putin și vine să mă ia de la Unirii, timp în care eram udat cu apa de o tanti de la florarie și care tot vorbea cu mine pe limba și dialectul ei (tot tiganca, dar nu d-aia ciorditoare). Mintea mea debita: tiganii m-au furat, tiganii mă ajuta … Soseste amicul meu cu masina, mă ia, îi dau femeii 10 lei și îi multumesc mult ca m-a ajutat și pornesc la drum. Îmi revenisem, caldura și stresul dauneaza grav sanatatii mintale, asta să stiti de la mine.

Ajung în Plaza după ce eram documentat ce trebuie să platesc și să fac pentru a intra în posesia altei cartele. Ajung acolo, programul mergea, dau datele și îmi cere buletinul … de unde fratele meu, ca nu mi-a zis nimeni, ce să fac, să mă fac buletin? Benzina e scumpa, abonamentul la fel, nu mă mai duc inapoi, te rog eu ca se poate … El: “Nu se poate! Fără buletin nimic.” Intoarce-te injura, suna la relatii cu clientii, injura și p-asta și pe boul care mi-a dat informatia eronat, intreaba-i (bineinteles fără rost) cine plateste benzina, cine face aia, cine face ailalta, cum îl chema pe primul fraier cu care am vorbit, informatii confidentiale de altfel la ei acolo, zici ca e FBI, CIA.

Ajung, iau buletinul, iau niste bani să am, să nu cumva să se intample mai stiu eu ce și ajung iar la Germanos în Plaza. O gramada de lume să-și faca abonament și eu la ghiseu în vorbeam cu ala. Se rezolva, nu e problema, dar stiti, aveti dreptul la 2 schimbari gratuite pe an, dar … în program arata ca ati schimbat de mai mult de 2 ori pe anul asta. Să mori tu … când? Ca eu nu stiu. De fapt niciodata nu am schimbat. Și iar suna la relatii cu clienti, iar certuri, modificari de nu stiu ce, ca nu mai e cu schimbare … inchid. Raman totusi la varianta cu plata să scap mai repede. Vine omul cu cartela, o intinde catre mine, dau să o iau … și stupoare se retrage și zice, am o veste extrem de proasta. Reveniti într-o ora jumate. Ce, cum, când unde? Stai exista o problema, eu nu mă mai duc și mă intorc, nu sunt marioneta voastra să va jucati cum vreti, va rog mult dati-mi cartela să sun incolo incoa (dar eu p**a numere de telefon). Nu, regret, asteptati pe-aici, vedeti ca sunt expuse în mall masini de epoca, vizitati-le și apoi va intoarceti, cererea dvs. e procesata de back-office.

Blesteme, suparari, nervi, stress, numai de masini de epoca nu-mi ardea mie. Ies afara la amicul meu, îl rog să-mi de-a telefonul lui să sun iarasi pe cineva mai sus pus în Cosmote să-mi de-a odata acordul. Fără ezitare îl intinde și sun, raspunde, și zice gata mergi acum și cere-le cartela. ASA A FOST, am mers și am luat cartela. Eram cel mai fericit om din toata Plaza în momentul ala. Am tipat ca sunt invingator și am alergat până afara. Amicul meu radea cu gura până la urechi, lumea se uita la mine ca la un spectacol de circ și își facea cruce.

După toate astea … am iesit cât se poate de sifonat: paguba de 130 de lei cu schimbatul cartelei și alte cheltuieli, 430 de lei telefonul și nervi dusi la extrem, caldura, stres … am inceput să mă obisnuiesc deja cu ghinioanele. Asa ca … nimic nu mă mai surprinde …

1 thought on “Nici boii nu trag”

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Scroll to Top