
Ultima greva a ceferistilor nu a fost declanșată de noi revendicări salariale. La data respectiva, lucratorii CFR au cerut bani pentru modernizarea infrastructurii feroviare. Ca să fie în ton cu evenimentul dar și pentru a da o greutate în plus revendicarii, aproape toate televiziunile locale au prezentat materiale cu starea dezastruoasa a majoritatii cailor ferate dinRomânia. În plus, ca tot era la moda protestul social și profesional al ceferistilor, se mai prezentau șiaccidente feroviarede la față locului. Cum totul trebuia să fie în ton cu televiziunile din Occident, se faceau comentarii, erau chemati să-și spuna părerea analisti economici sau politici, inclusiv obisnuitii posturilor TV care vorbeau mai puțin sau mai mult pe subiect, adevarul fiind cu eleganta și siretenie ocolit, atât cât să nu bata la ochi. Nimeni nu sustinea direct ceferistii în cererea lora se dea bani pentru modenizarea infrastructurii feroviare.
Strict s-a vorbit, bani tot nu s-a dat. Nu ca n-ar fi vrut guvernul, dar nu mai erau fiind cheltuiti deja, atunci, pentru satisfacerea dorintelor financiare ale alesilor, votatilor poporului care aveau și ei una, cateva firme pe numele unei matusi, nepoate sau Dumnezeu mai stie cate rude. De abia după alegerile din 2008 s-a descoperit ca nu are guvernul bani la buget. Repede s-a aruncat pisica moarta în curtea crizei economice mondiale. Era mai convenabil. Cine să-i contrazica pe guvernanti din moment ce ei, doar ei au acces la cifrele oficiale ale dezastrului economic national care s-a amplificat cu fiecare guvernare de după 1992. Deci, guvernantii ne prezinta ce cifre vor. Cine să-i contrazica. Astfel, a mai fost, încă o data trecute sub tacere problema catastrofei de retea feroviara și cea a faptului caRomâniaa devenit un imens SRL pentru politicieni și rudele lor. Acum, actuala alianta politică încearcă să dreaga busuiocul. Va fi greu. Să nu uitam ca unii din cei de la guvernare, de acum, au fost și în trecut când s-au pus bazele SCRomâniaSRL, firma care nu se transmite din tata-n fiu, ci din generatie în generatie de politicieni.
Trenule, caruta moarta
Până la urma cineva tot și-a întors față către noi. Astfel, Comisia Europeana este decisă să aloce fonduri în valoare de aproximativ 2, 5 miliarde de euro pentru sectorul nostru feroviar, ca vai de capul lui, însa banii vor putea fi folositi numai dacă vor fi demarate proiecte pentruinfrastructuraferoviara, au declaratreprezentantiai Asociatiei Industriei Feroviare din România (AIF). Adica, România risca să nu primeasca finantare europeana în sectorul feroviar pâna nu demareaza proiecte pentruinfrastructuraferoviara, proiecte care au existat, poate, dar au fost uitate sau trecute sub tacere, nefiind rentabile pentru unii. Concret, reprezentantii AIF și cei ai Comisiei Europene au fost categorici în a respinge orice proiect din domeniul feroviar cât timp România nu propune proiecte viabile care se încadreaza în Prioritatea 1, adica nu proiecte făcute de florile marului ca să mai stoarca unii bani de la Ministerul Transportului. Prin atitudinea CE, se da de inteles cainfrastructuraCFR a fost prilej, motiv de frauda sau escrocherie cu/pe banii statului. CE nu spune direct dar, prin gest… Totuși, o reanalizare a strategiei sectoriale nu este respinsa de CE, ci chiar agreata, astfel încât să permita realizarea de investitii îninfrastructuraferoviara și în perioada de reanalizare a parametrilor tehnici și economici ai Coridorului IV Pan European.
2 miliarde euro
Pentru calea ferata din România exista o cofinantare de pâna la 85% de la UE și restul de 15% bani de la bugetul de stat sau din surse proprii ale companiei. Comisia Europeana are disponibili, pe perioada 2007-2013, peste doua miliarde de euro pentru calea ferata din România. În schimb, pentru acesti bani, Guvernul României trebuie să propuna strategia sectoriala tinând cont de resursele financiare de care dispune și de pasii necesari pentru cresterea sustenabila a țării, și nu pentru constructia retelelor europene. Mai mult, proiectele trebuie să tina seama de standardele tehnice impuse prin directivele europene. Astfel, în urma unor discuții care au avut loc recent cureprezentantiai Comisiei Europene, atât în cadrul sedintelor în plen, cât și în cadrul unor întâlniri bilaterale, au fost identificate câteva probleme legate de atragerea fondurilor europene prin Programul Operational Sectorial – Transporturi (POS-T). La acest moment, Ministerul Transporturilor și Infrastructurii elaboreaza un nou Master Plan al Transporturilor, care va sta la baza fundamentarii aplicatiilor de cofinantare europeana prin fondurile gestionate de Comisia Europeana, respectiv DG Regio. Reprezentantii Comisiei Europene au subliniat faptul ca fondurile DG Regio nu sunt legate de axele de transport europene, ci de strategia europeana și nationala de dezvoltare regionala în scopul reducerii decalajelor dintre regiunile mai dezvoltate și cele mai puțin dezvoltate ale Uniunii Europene. Adica, la nivel deinfrastructuraferoviara suntem varza de varza și ne mai miram ca evoluam din saracie într-o și mai neagra saracie.