Zilele trecute m-am certat ca la usa cortului cu un en-grosse-ist prin hala pietei Chirigii. Era un arab venit să profite de români. În fine, m-am certat pentru ca nu a dorit să lase la preț deloc la cornurile 7Days Max pe care oricum tot de la el le achizitionam, pentru ca e prieten cu patronul, dar nu la pretul crescut. După ce o dau la pace cu el și plec inapoi la magazin cu marfa în caruta (mai degraba trant itur a decât caruta). Patronul mă intreaba ce am avut cu amicul Ahmed, pentru ca asa îi spunem, și de ce i-am făcut circ acolo. După ce am lamurit povestea mi-a sugerat să mai citesc o carte și mi-a pus o întrebare de baraj. Îl cunosti pe Bogza, scriitorul? Lume buna, nu am avut google la indemana ca îi spuneam și când s-a nascut acest Bogza și de ce boala a murit. În primul rand nu m-a interesat de persoana lui, nici de persoana lui Preda nu sunt interesat sau a aluia cu Enigma Otiliei. Cert este ca nu am mai deschis o carte de proza din clasa a XI-a. O fi rau? O fi bine?
Citesc însă Grigore Vieru, Vasile Voiculescu, Mihai Eminescu, George Bacovia, Tudor Arghezi, și altii. Nu suport să citesc aiurea, nu suport oamenii care citesc în metrou, nu suport oamenii care citesc la munca. Voi ce părere aveti? Ar trebui să mai citesc, din când în când (la intervale de 5 ani) cate o proza? Nu am citit niciodată ION, BALTAGUL, ENIGMA OTILIEI, CIOCOII VECHI ȘI NOI, și altele necesare la BAC. Am avut carti direct comentate și filmele.