
“Este vorba de o reținere la sursă a acestui impozit. Atunci când procesatorul cumpără de la țărani o anumită cantitate de grâu, le aplică și taxa, pe care o încasează ei și apoi o virează către stat”, a explicat pentru Gândul președintele Ligii Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România (LAPAR), Adrian Rădulescu.
Maximum 200. 000 de tone pe an
El a evitat să se pronunțe asupra capacității autorităților de a colecta suma previzionată în bugetul de stat, însă a precizat că din gospodăriile populației nu se pot vinde anual mai mult de 200. 000 de tone de grâu. Ținând cont că, în prezent, prețul unui kilogram de grâu este de 0, 5 lei fără TVA, rezultă că pe seama grâului țăranilor nu se vor putea aduce la buget mai mult de 2, 5 milioane de lei.
“Sunt sceptic că această măsură și va atinge obiectivul, pentru că foarte mult grâu se vinde la negru”, spune, la rândul lui, vicepreședintele Federației Agrostar, Tudor Dorobanțu. El s-a declarat nemulțumit că măsura a fost introdusă în Codul Fiscal fără consultarea partenerilor sociali și a semnalat incorectitudinea taxei, în condițiile în care fermierii din vestul Europei primesc subvenții și facilități mai consistente decât cei români.
Liderul sindical a amintit și faptul că peste 75% din produsele agroalimentare din România provin din import, iar introducerea unei noi taxe nu poate contribui la relansarea producției autohtone. “În condițiile în care se află agricultura românească, cum poți să-ți permiți să impui noi impozite și taxe? Este o măsură total utopică, ce nu are nici o legătură cu realitățile din mediul rural românesc. Noi avem omul cu sapa, cu mârțoaga, în timp ce francezii plătesc litrul de motorină cu 0, 5 euro, primesc subvenții de 350-380 de euro la hectar și au facilități la contractarea de credite pentru investiții”, a concluzionat Dorobanțu. Reprezentanții Ministerului Finanțelor nu au dorit să comenteze pe marginea introducerii taxei.
Sursa: GANDUL