CIUPANEZULArhivă personală, opinii și povești românești puse la punct pentru citire curată.
Mod citire

Taxa pe grâu, găselniță financiară de încolțit bugetul

Taranii, obligati să își vanda graul la negru!Din acest an, țăranii care livrează grâu către procesatori vor plăti un impozit de 2, 5% din valoare, bani cu care Guvernul speră să cârpească veniturile bugetare. În Legea bugetului de stat pe anul în curs, la capitolul “impozit pe veniturile din activități agricole”, sunt prevăzute venituri de 50, 8 milioane de lei, tocmai pe seama taxei cu pricina, de 10. 000 de ori mai mari decât în 2008. Atât patronatele cât și sindicatele din agricultură se îndoiesc că autoritățile vor putea colecta o sumă atât de mare. În prezent, sunt fiscalizate doar operațiunile de vânzare-cumpărare a unor cantități de grâu realizate între două persoane juridice, între două firme, care se supun impozitării după reglementările legale aplicabile societăților comerciale. De aceea, din impozitele pe veniturile agricole statul nu a colectat anul trecut decât 500. 000 de lei, conform execuției bugetare preliminate, în creștere nesemnificativă față de valoarea înregistrată în 2007, de 494. 000 lei. Pentru anul în curs, pe seama impozitului ce va fi introdus, așa cum prevede Codul Fiscal, se estimează că la buget vor intra 50. 802. 000 lei, sumă care, raportată la valoarea din anul precedent, reprezintă 10. 060, 4%.

“Este vorba de o reținere la sursă a acestui impozit. Atunci când procesatorul cumpără de la țărani o anumită cantitate de grâu, le aplică și taxa, pe care o încasează ei și apoi o virează către stat”, a explicat pentru Gândul președintele Ligii Asociațiilor Producătorilor Agricoli din România (LAPAR), Adrian Rădulescu.

Maximum 200. 000 de tone pe an

El a evitat să se pronunțe asupra capacității autorităților de a colecta suma previzionată în bugetul de stat, însă a precizat că din gospodăriile populației nu se pot vinde anual mai mult de 200. 000 de tone de grâu. Ținând cont că, în prezent, prețul unui kilogram de grâu este de 0, 5 lei fără TVA, rezultă că pe seama grâului țăranilor nu se vor putea aduce la buget mai mult de 2, 5 milioane de lei.

“Sunt sceptic că această măsură și va atinge obiectivul, pentru că foarte mult grâu se vinde la negru”, spune, la rândul lui, vicepreședintele Federației Agrostar, Tudor Dorobanțu. El s-a declarat nemulțumit că măsura a fost introdusă în Codul Fiscal fără consultarea partenerilor sociali și a semnalat incorectitudinea taxei, în condițiile în care fermierii din vestul Europei primesc subvenții și facilități mai consistente decât cei români.

Liderul sindical a amintit și faptul că peste 75% din produsele agroalimentare din România provin din import, iar introducerea unei noi taxe nu poate contribui la relansarea producției autohtone. “În condițiile în care se află agricultura românească, cum poți să-ți permiți să impui noi impozite și taxe? Este o măsură total utopică, ce nu are nici o legătură cu realitățile din mediul rural românesc. Noi avem omul cu sapa, cu mârțoaga, în timp ce francezii plătesc litrul de motorină cu 0, 5 euro, primesc subvenții de 350-380 de euro la hectar și au facilități la contractarea de credite pentru investiții”, a concluzionat Dorobanțu. Reprezentanții Ministerului Finanțelor nu au dorit să comenteze pe marginea introducerii taxei.

Sursa: GANDUL

Leave a Comment

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Scroll to Top