
Cu puțin timp în urmă începusem să ies cu “o altă femeie”; în realitate fusese ideea soției mele.
– Tu știi că o iubești! – îmi zise într-o zi, luându-mă prin surprindere. Viața este foarte scurtă, dedică-i timp…
– Dar eu te iubesc pe tine, am protestat.
– Știu, dar o iubești și pe ea.
Cealaltă femeie pe care soția mea dorea să o vizitez era mama mea, văduvă de niște ani, dar serviciul și copiii mă făceau ca să o vizitez numai ocazional. În seara asta am chemat-o să o invit la cină și la film.
– Ce s-a întâmplat? Ești bine? m-a întrebat.
Mama mea este tipul de femeie pentru care o chemare seara târziu, noaptea, sau o invitație surpriză este un indiciu de veste rea.
– Am crezut că ar fi plăcut să petrec ceva timp cu tine, am răspuns, amândoi, singuri… ce părere ai?
Reflectând un moment la asta, zise:
– Mi-ar plăcea foarte mult…
Vinerea asta, în timp ce mă duceam, după serviciu, să o iau, mă simțeam nervos, nervozitatea care precede o întâlnire… Și, pentru Dumnezeu, când am sosit la casa ei, am văzut că și ea era foarte emoționată! Mă aștepta în poartă, îmbrăcată în vechiul ei palton, își încrețise părul și îmbrăcase o rochie cu care sărbătorise ultima aniversare de nuntă, fața ei râdea și iradia lumina ca un înger.
– Le-am spus prietenelor mele că o să ies cu fiul meu și au fost foarte emoționate – îmi povesti urcând în mașină.
Am fost la un restaurant nu foarte elegant, dar foarte primitor. Mama se sprijinea de brațul meu ca și cum era “Prima Doamnă a Națiunii”. Când ne-am așezat a trebuit să-i citesc meniul. Ochii ei vedeau numai literele mari. Pe la mijlocul meniului mi-am ridicat privirea spre ea. Mama, așezată pe partea cealaltă a mesei, doar mă privea. Un surâs nostalgic se vedea pe buzele ei.
– Când erai micuț, eu eram cea care îți citea meniul. Îți amintești?
– Atunci, e momentul să te relaxezi și să-mi permiți să-ți înapoiez favoarea, am răspuns.
În timpul cinei am avut o conversație agreabilă, nimic extraordinar, doar ne-am pus la zi unul cu viața celuilalt. Am vorbit atâta, că am pierdut firul.
– Voi ieși cu tine și altădată, dar numai dacă mă lași să te invit eu, spuse mama.
Când am dus-o acasă îmi părea rău că ne despărțeam, am sărutat-o, am îmbrățișat-o și i-am spus cât o iubesc.
– Cum a fost întâlnirea? a vrut să știe soția mea când m-am întors în noaptea aceea.
– Foarte plăcută, îți mulțumesc.
Am privit-o recunoscător spunându-i:
– Mult mai mult decât mi-am imaginat că ar putea fi!
Câteva zile mai târziu mama mea a murit de un infarct, totul a fost atât de rapid că nu am putut face nimic. După puțin timp am primit un plic de la restaurantul unde cinasem cu mama.
Conținea o notă care spunea:
,, Cina este plătită anticipat, eram aproape sigură că nu voi putea fi aici, oricum am plătit pentru tine și soția ta… Niciodată nu vei putea înțelege ce a însemnat seara aceea pentru mine… TE IUBESC! Mama ta”.
În acest moment am înțeles importantă de a spune la timp TE IUBESC și de a le da ființelor noastre dragi spațiul pe care îl merită în viața noastră. Nimic în viață nu este mai important decât familia ta. Dăruiește-le din timpul tău pentru că ei nu pot aștepta.
Dacă Mama ta trăiește… prețuiește-o!
Dacă nu… amintește-ți-o!
Și amintește-ți mereu! Dumnezeu (se zice că) iartă, dar Timpul nu iartă niciodată. NICI NU SE POATE ÎNTOARCE!!!!!!

Putini … sau foarte putini. E trist cand stai si rememorezi stiind ca puteai face ceva.