În noaptea asta mare
Cu timp necruțător
Și lacrimi multe și amare
Cu suflet mic și muritor.
E seara în care vorba doare
În care luna se ascunde,
Și-o mare parte a mea ce moare.
Iubita mea nu mai răspunde.
Și strig la cer îndurerat
Și strig la stele să m-asculte
Și parcă nu-i adevărat
Iubita mea, te rog, sunt multe.
Dar … ai plecat și mi-ai zis pa
Și-un sentiment mă măcina
Mi-e tare dor de vocea ta.
Și inima-mi agoniza.
Agonizează în durere
Și sufletul încearcă tare
Să-i spună inimii să spere.
Că asta-i doar o acostare.
O acostare-a unui gând
A unei fraze neînțelese
A unei fete ce plângând
Ceva dureros zisese.
Mă doare când nu îmi răspunzi
Mă doare când m-abandonezi.
Te rog eu mult să nu te-ascunzi
Și să-ntelegi și să mă crezi.
